כל האפשרויות, טיפול טבעי, מניעה והקלה

AdSense

AdSense

מהי בדיקת קולונוסקופיה?

קולונוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לרופא להתבונן על פנים המעי הגס הגדול, הכולל את פי הטבעת, באמצעות מצלמה. הוא משתמש בצינור דק וגמיש שנקרא קולונוסקופ. הבדיקה מסייעת לאיתור כיבים, פוליפים, גידולים ואזורי דלקת או דימום במעי הגס.

כותרת אלמנט

במהלך קולונוסקופיה, ניתן לאסוף דגימות רקמה, הנקראות ביופסיה, וצמיחה חריגה במעיים. הבדיקה יכולה לשמש אף כבדיקת סקר על מנת לבדוק נוכחות סרטן או גידולים סרטניים (פוליפים) במעי הגס או בפי הטבעת.

מהו קולונוסקופ?

זהו צינור דק וגמיש הנע בגודלו בין 48-183 סנטימטרים. מצלמת וידיאו קטנה מחוברת אליו, כך שהרופא יכול לצלם תמונות או וידיאו של המעי הגס. ניתן להשתמש בקולונוסקופ לשם התבוננות על כל המעי הגס והחלק התחתון של המעי הדק.

בדיקה הנקראת סיגמואידוסקופיה מראה רק את פי הטבעת והחלק התחתון של המעי הגס.

AdSense

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה

לפני בדיקה זו, המטופל מתבקש לנקות את המעי הגס. הכנה לבדיקת קולונוסקופיה אורכת בין יום ליומיים, בהתאם לסוג ההכנה עליה ממליץ הרופא. חלק מההכנות ניתנות לביצוע בערב לפני הבדיקה, וחלק מהאנשים סבורים שההכנה לבדיקה חמורה יותר מהבדיקה.

התחושות במעי הגס עשויות להיות לא נוחות ותיתכן תחושת רעה כתוצאה מדיאטה נוזלית צלולה. יש לתכנן שהות בבית בזמן ההכנה, היות ויהיה צורך להשתמש בשירותים לעיתים קרובות. הכנה לבדיקת קולונוסקופיה גורמת למתן צואה תכפה ושלשולים, כך שהמעי הגס מתרוקן לקראת הבדיקה.

יש לשתות חומר מיוחד כחלק מהתהליך – מומלץ להכין מיצי פירות צלולים או משקאות על בסיס מים אותם יש לשתות לאחר ההכנה, היות והחומר אותו מתבקש המטופל לבלוע עשוי להיות בעל טעם מלוח או לא נעים.

AdSense

הסיבות לביצוע קולונוסקופיה

הבדיקה מבוצעת לאבחון המצבים הבאים:

אבחון סרטן המעי הגס – או איתור פוליפים.

בדיקות שגרתיות – רופאים ממליצים על בדיקות קולונוסקופיה קבועות לאנשים בגילאי חמישים ומעלה, הנמצאים בסיכון לסרטן המעי הגס.

בדיקות תכופות – הרופא ימליץ על בדיקות מוקדמות או תכופות יותר אם קיים סיכון גבוה לסרטן המעי הגס. יש להתייעץ עם הרופא לגבי עיתוי הבדיקה.

בדיקות דימום – קולונוסקופיה בודקת את הגורם לדם על הצואה או דימום מפי הטבעת.

בדיקות גוון צואה – בדיקת הגורם לגוון כהה או שחור של הצואה.

בדיקות שלשולים – אבחון הגורם השלילי לשלשולים.

חוסר ברזל – קולונוסקופיה בודקת את הגורם לאנמיה וחוסר ברזל.

ירידה במשקל – הבדיקה מאבחנת את הגורם הפתאומי הלא מוסבר לירידה במשקל.

ממצאים חריגים – קולונוסקופיה בודקת את המעי הגס לאחר קבלת תוצאות חריגות מסריקות CT, MRI, קולונוסקופיה וירטואלית, בדיקת צואה או בריום חוקן.

מחלות מעי (IBD) – הבדיקה מאפשרת לצפות את הסיכון למחלת מעי דלקתית או לקבוע את אופן הטיפול בה בהתאם לממצאים.

כאבי בטן – קולונוסקופיה מאבחנת את הגורם לכאבי בטן בלתי מוסברים לטווח הארוך.

AdSense

צעדים לפני ביצוע קולונוסקופיה

הבדיקה ניתנת לביצוע בקליניקת הרופא או בבית חולים. ברוב המקרים, היא מבוצעת על ידי רופא גסטרואנטרולוג, מומחה בטיפול בבעיות מערכת העיכול, רופא משפחה, רופא פנימי או מנתח מיומן בביצוע קולונוסקופיה.

במהלך הבדיקה, המטופל עשוי לקבל תרופה לשיכוך כאבים וחומר הרדמה הניתן לווריד בזרוע (IV). תרופות אלו מסייעות להירגע וגורמות לתחושת נמנום במהלך הבדיקה. המטופל עשוי שלא לזכור את רוב התהליך.

מהלך בדיקת קולונוסקופיה

המטופל עשוי לחוש את הצורך לבצע תנועת מעיים כשהקולונוסקופ עובר במעי הגס. הוא עשוי לחוש גם מעט התכווצויות. יש לנשום עמוק ולאט דרך הפה על מנת להרגיע את שרירי הבטן, ולהקל את ההתכווצויות. יתכן שמעט אוויר ימלט דרך המעיים, ואין צורך להתבייש בכך, שכן זוהי תופעה צפויה. הרופא עשוי לבקש את המטופל לשנות תנוחה במהלך הבדיקה.

הרופא יתבונן על כל אורך המעי הגס כשהקולונסקופ מועבר בעדינות פנימה, ולאחר מכן יבחן את פנים המעי הגס. הוא עשוי להשתמש גם בכלים זעירים, כגון מלקחיים, לולאות או ספוגיות דרך הקולונוסקופ לשם איסוף דגימות רקמה (ביופסיה) או להוצאת גידולים. ברוב המקרים, המטופלים אינם מרגישים את ביצוע הביופסיה או הוצאת פוליפים.

This is the heading

מה אסור לאכול כשיש טחורים

AdSense

This is the heading

פעולת מעיים וסיכון לסרטן

AdSense

This is the heading

עודף משקל

פרסומת אישית

אולי תרצו לקרוא עוד בנושא:

This is the heading

מה אסור לאכול כשיש טחורים

This is the heading

פעולת מעיים וסיכון לסרטן

This is the heading

עודף משקל

This is the heading

עצירות